Yeni Furkan Dergisi

TANITIMLARI:

1995 yılında klâsik bir cemaat dergisi olarak yayımlanmaya başlayan Furkan Dergisi, 28 Şubat sürecine kadar bu çizgide yayına devam etti. 28 Şubat sürecinde ve süreç sonrasında dergimiz farklı bir misyon yüklendi! Bunun sebebi, Mahmut Efendi Hazretleri’nin yeğeni Saadeddin Ustaosmanoğlu’nun dergiye katılımıydı.

28 Şubat sürecinde fevkalade hızlı bir çıkış yapan dergimiz,1998’in son ayının son gününde Genel Yayın Yönetmeni Saadeddin Ustaosmanoğlu’nu Medrese-i Yusufiye’ye yolcu etti.

Dergi bürosunda çalışırken gözaltına alınan Ustaosmanoğlu’na Terörle Mücadele mensubu memurlar şöyle diyorlardı:

– “Bu sefer işin zor!..”

– “Neden?”

– “Ankara’dan emir var!”

Hukuk denen nesnenin ortada görünmemesi vesilesiyle Genel Yayın Yönetmenimiz 18 yıla mahkum ediliyor; kanunların değişmesi, şu bu derken 6 sene 9 ay bilfiil yattıktan sonra 2005’in dokuzuncu ayında tahliye oluyordu.

Genel Yayın Yönetmenimizin tahliyesi sonrası dergimiz, Yeni Furkan ismiyle yola yeniden revan oldu. Yüklendiği misyon bakımından fevkalâde kritik mevzulara muhatab olan dergimiz, politik çizgisinden taviz vermeden yürürken, namsız ve nişansız zaferlere imza atmayı herşeyden mühim addediyor… Rıza-i Bari için mücadele etmenin zevkini bilmeyenlere bu mânâyı aktarmak kolay olmasa gerek.

Dergi izni için Mahmut Efendi Hazretleri’ne başvurulduğunda “İstihare” emri veriyor ve karşılıkllı yapılan (hem dergi mensublarınca, hem de Efendi Hazretleri’nin istiharecisi tarafından) istihareler sonucu, açık görülen yola revan olunuyor.

2009’un ilk ayları itibarıyla bugün, Yeni Furkan dergisi kadro ifadesinde misyon yüklenmiş olarak yola devam ediyor… Çalışma prensibi olarak, önde olmayı, arkada olmayı, ortada olmayı önemsemeyen kadro mensubları, gerektiğinde tekkeyi süpürmekten, kaptan köşküne çıkmaya kadar her türlü işe hazır durumdadırlar. Herkes, bayrağın yükselmesine kilitlenme ahlâkı üzerine dikkatlerini teksif etmiş olarak yürümeye çalışıyor Yeni Furkan’da.

Bu sebeble, maslahat gerektirdiğinde yük genç bir arkadaşın sırtına yüklenip, kadro arkasında hizaya geçebilir. Bu da Yeni Furkan’ın, fikrin etrafında ahlâklı bir duruş sergileme isteğinin gereğindendir.

Kısa bir tanıtım şeklinde sunduğumuz bu satırlar tabiî olarak Furkan misyonunu anlatmaya yeterli değildir. Allah nasib ederse ileride Furkan’ın mütevazı çalışmalarının teferruatına gireriz.

Furkan Kadrosu’nun hedefi MEKTEB olabilmektir… Batı Tefekkürü – İslâm Tasavvufu nokta-i nazarından ve birinciyi ikincinin önünde hesaba çekme ameliyesinden mülhem, “Başyücelik Devleti” ideali doğrultusunda, hesablı kitablı yürüyüşün öncü kolu MEKTEB… Buna talibiz; talib olmak isteyenlere kapımız sonuna kadar açıktır.

Gelene niçin geldin, gidene de niçin gittin demeyiz. Gelen kendi için, giden de kendi için gitmiştir… Yolumuza suhuletle devam etmek şiarımızdır. Kullara değil Mevlâ’ya güvenimizin artması gayreti içindeyiz ve herkese bunu tavsiye ederiz.

Malayanilere düşmemek için sohbet, sohbeti tahkim için fikir, fikrin kavileşmesi için zikir, zikrin menfiliklere de sebeb olabilen şeklinden muhafaza için Rabıta ve Murakabe, bunların da asl’a nisbetini doğru kurabilmek bakımından Mevlâ’ya nisbeti şart biliriz.

Fikr’in ahlâkının ancak bu seyir üzerinde temin edilebileceği itikadı çerçevesinde yoldayız. Seyr-u Sülukumuza katılmak isteyenler buyursun.

Menfaatsiz, karşılıksız, sadece Allah Rızası için iş yapmak isteyenleredir çağrımız… Hesablı, içten pazarlıklı olanlar Furkan kadrosunda barınamazlar. Zira, nefesleri kendilerini ele verir.

Kısa dünyanın büyük kazancına inananlar gelsin. Bin veresiyedense (ahiret) bir peşin (dünya) diyenler çekilsin. Bu meydan er meydanı; ER kadın da olur erkek de…

Furkan Dergisi

İLETİŞİM

 Fevzi Paşa Cad. Testereci Sok. Güneş Pasajı No: 1/B

Fatih/Karagümrük

İstanbul

 yenifurkan@yahoo.com.tr

(0538) 8189179 – (0212) 5343490

http://www.furkandergisi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s